Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Capacity | 300 m/min |
| Capacity(Print/Min) | 300 |
| Brand | Dovicod DX-600 |
| Usage/Application | Labels |
| Model/Type | DX-600 |
| Production Speed | 100 Piece/Min |
| Model Name/Number | DX- 600 |
| Weight | 33kg |
| Color | Steel and Blue |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | SS |
| Voltage | 22W |
| Ink Color | Black, Yellow, Red,White |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Level | Online (Conveyor) |
| Printing Speed (M/Minute) | 300 |
| Print Height | 25.4 mm (1 inch) |
| Printable Content | MRP / Price, Batch No. / Lot No., Serial Number |
| Model Name/Number | Dx-400 |
| Power | 100-240v |
| Weight | 22kg |
| Printable Surfaces | Metal & Foil, Plastic & Pouch |
| Connectivity | USB |
| Material | 304 stainless steel cabinet |
| Brand | Dovicod |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 100-120V/200-240V |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity(Print/Min) | 300 |
| Brand | Dovicod |
| Model/Type | Dovicod Dx-400 |
| Model Name/Number | Dx-400 |
| Weight | 22kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Printing lines | 1-5 lines |
| Printing height | 2~20mm |
| Condition | New |
| Print Speed | 384 m/min |
| Voltage | 100-120V/200-240V |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | Dovicod |
| Model/Type | Dovicod DX-400 |
| Model Name/Number | DX-400 |
| Weight | 22kg |
| Color | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Print Speed | 384 m/min |
| Condition | New |
| Printing height | 2~20mm |
| Printing lines | 1-5 lines |
| Capacity(Print/Min) | 300 |
| Voltage | 100-120V/200-240V |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity(Print/Min) | 300 |
| Brand | Dovicod |
| Model/Type | Dx-400 |
| Model Name/Number | Dovicod Dx-400 |
| Weight | 22kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Printing lines | 1-5 lines |
| Printing height | 2~20mm |
| Condition | New |
| Print Speed | 384 m/min |
| Voltage | 100-120V/200-240V |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity(Print/Min) | 300 |
| Brand | Dovicod |
| Model/Type | Dx-400 |
| Model Name/Number | Dovicod Dx-400 |
| Weight | 22kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Printing lines | 1-5 lines |
| Printing height | 2~20mm |
| Condition | New |
| Print Speed | 384 m/min |
| Voltage | 100-120V/200-240V |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | CIJ Inkjet Printer |
| Printing Technology | CIJ |
| Max. Print Height | 25.4 mm (1 Inch) |
| Print Height | 25.4 mm |
| Print Resolution | 9600 DPI |
| Body Material | Stainless Steel |
| Number of Lines | 5 Lines |
| Connectivity | USB |
| Features | Touch Screen |
| Printing Speed | upto 300m/min |
| IP Rating | IP55 |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Cij Inkjet Printer |
| Printing Technology | CIJ |
| Max. Print Height | 25.4 mm (1 Inch) |
| Print Height | 22mm |
| Print Resolution | 600 DPI |
| Body Material | Stainless Steel |
| Printable Surfaces | Plastic, Glass, Metal, Paper/Carton, Labels |
| Number of Lines | 5 Lines |
| Connectivity | USB |
| Features | Touch Screen |
| Printing Speed | 300m/min |
| IP Rating | IP65 |
| Warranty | 1 Year |
| Print Speed | 384 m/min |
| Condition | New |
| Printing height | 2~20mm |
| Printing lines | 1-5 lines |
| Voltage | 100-120V/200-240V |
| Weight | 22kg |
| Model Name/Number | Dovicod Dx-400 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 unit |
| Capacity | 300 m/min |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Dovicod Technology India Pvt Ltd |
| Model Name/Number | DX-600 |
| Material | Metal |
| Usage/Application | CIJ Printer |
| Voltage | 220v |
| Ink Color | Black, Yellow, Red,White |
| Weight | 33KG |
| Country of Origin | Made in India |
| Condition | New |
| Dimensions | 623x520x230 |
| Gross Power | 220W |
| Color Print Speed | Up to 279 m/min |
| Payment Terms | Advance |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Carton, Box |
| Quality | Excellent 100% Tested |
| Payment Mode | Online UPI , NEFT |
| Transport | V xpress , V trans , Blue Dart , DTDC , Trackon |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Automation Level | Online (Conveyor) |
| Printing Speed (M/Minute) | 300 |
| Print Height | 25.4 mm (1 inch) |
| Printable Content | MRP / Price, Date & Time, Serial Number, Batch No. / Lot No. |
| Model Name/Number | DX-600 |
| Weight | 33kg |
| Voltage | 220W |
| Printable Surfaces | Plastic & Pouch |
| Connectivity | USB |
| Material | SS |
| Brand | Dovicod |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Machine Type | Tabletop |
| Printing Technology | CIJ |
| Max. Print Height | 25.4 mm (1 Inch) |
| Print Height | 2-22mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Dovicod Technology India Pvt Ltd |
| Printable Surfaces | Glass, Labels, Plastic, Metal, Paper/Carton |
| Capacity | 100 m/min |
| Model Name/Number | DX-600 |
| Material | SS |
| Usage/Application | CIJ printer |
| Connectivity | Ethernet, USB |
| Voltage | 220w |
| Features | Touch Screen |
| Ink Color | Black, Yellow, Red, White |
| Weight | 33Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Warranty | 1 Year |
| Condition | New |
| Dimensions | 623x520x230 |
| Color Print Speed | Up to 279 m/min |
| Payment Terms | Advance |
| Quality | Excellent 100% Tested |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Machine Type | Tabletop |
| Printing Technology | CIJ |
| Max. Print Height | 25.4 mm (1 Inch) |
| Print Height | 2-22mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Dovicod Technology India Pvt Ltd |
| Printable Surfaces | Labels, Metal, Glass, Plastic, Paper/Carton |
| Capacity | 100 m/min |
| Model Name/Number | DX-600 |
| Material | SS |
| Usage/Application | CIJ Printer |
| Connectivity | Ethernet, USB |
| Voltage | 220v |
| Ink Color | Black, Yellow, Red,White |
| Weight | 33KG |
| Country of Origin | Made in India |
| Condition | New |
| Dimensions | 623x520x230 |
| Gross Power | 220W |
| Color Print Speed | Up to 279 m/min |
| Payment Terms | Advance |
| Frequency | 50 Hz |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Machine Type | Tabletop |
| Printing Technology | CIJ |
| Max. Print Height | 25.4 mm (1 Inch) |
| Print Height | 2-22mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Dovicod Technology India Pvt Ltd |
| Capacity | 100 m/min |
| Model Name/Number | DX-600 |
| Material | SS |
| Usage/Application | CIJ Printer |
| Voltage | 220v |
| Ink Color | Black, Yellow, Red,White |
| Weight | 33KG |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 unit |
| Capacity(Print/Min) | 300 |
| Brand | PrintUnity Inks |
| Model/Type | Dovicod |
| Model Name/Number | DX-600 |
| Weight | 33kg |
| Color | Black, Yellow, Red, White |
| Country of Origin | Made in India |
| Color Print Speed | Up to 279 m/min |
| Payment Terms | Advance |
| Frequency | 50hz |
| Packaging Type | Carton, Box |
| Quality | Excellent 100% Tested |
| Payment Mode | Online UPI , NEFT |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Online/Conveyor Inkjet |
| Max. Print Height | 25.4 mm (1 Inch) |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Stainless Steel |
| Number of Print Lines | 5-8 Lines |
| Connectivity | USB |
| Features | Touch Screen, Barcode/QR Printing |
| Printing Speed | Above 120 m/min |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Capacity(Print/Min) | 300 |
| Brand | DOVICOD |
| Usage/Application | Labels |
| Model/Type | DX-600 |
| Model Name/Number | Dovicod DX-600 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity(Print/Min) | 500 |
| Brand | DOVICOD |
| Usage/Application | Labels |
| Model Name/Number | DX-400 |
| Weight | 22kg |
| Color | Stainless steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Print Speed | 384 m/min |
| Condition | New |
| Printing height | 2~20mm |
| Printing lines | 1-5 lines |
| Voltage | 100-120V/200-240V |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 unit |
| Automation Level | Online (Conveyor) |
| Capacity | 300 m/min |
| Print Height | 12.7mm / 25.4mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Dovicod Technology India Pvt Ltd |
| Printable Content | MRP / Price, Date & Time, Batch No. / Lot No., Serial Number |
| Model Name/Number | DX-600 |
| Material | Metal |
| Usage/Application | CIJ Printer |
| Printable Surfaces | Glass & Ceramic, Metal & Foil, Plastic & Pouch |
| Voltage | 220v |
| Ink Color | Black, Yellow, Red,White |
| Connectivity | USB |
| Weight | 33KG |
| Country of Origin | Made in India |
| Condition | New |
| Dimensions | 623x520x230 |
| Gross Power | 220W |
| Color Print Speed | Up to 279 m/min |
| Payment Terms | Advance |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Carton, Box |
| Quality | Excellent 100% Tested |
| Payment Mode | Online UPI , NEFT |
| Transport | V xpress , V trans , Blue Dart , DTDC , Trackon |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Machine Type | Online/Conveyor Inkjet |
| Capacity | 300 m/min |
| Max. Print Height | 25.4 mm (1 Inch) |
| Model Name/Number | DX-600 |
| Connectivity | USB |
| Features | Touch Screen |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Dovicod Technology India Pvt Ltd |
| Material | Metal |
| Usage/Application | CIJ Printer |
| Voltage | 220v |
| Ink Color | Black, Yellow, Red, White |
| Weight | 33KG |
| Condition | New |
| Dimensions | 623x520x230 |
| Color Print Speed | Up to 279 m/min |
| Payment Terms | Advance |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Carton, Box |
| Quality | Excellent 100% Tested |
| Payment Mode | Online UPI , NEFT |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Capacity(Print/Min) | 300 |
| Brand | Dovicod |
| Usage/Application | Metal |
| Model/Type | Dovicod |
| Model Name/Number | Dx-600 |
| Weight | 33kg |
| Color | Black, Yellow, Red, White |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | Automatic |
| Color Print Speed | Up to 279 m/min |
| Payment Terms | Advance |
| Quality | Excellent 100% Tested |
| Payment Mode | Online UPI , NEFT |
Additional Information: