Product Details:
| Capacity(Print/Min) | 300 |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | PrintUnity Inks |
| Usage/Application | Printing/ Cij printer |
| Model Name/Number | Dovicod c100 |
| Material | SS |
| Voltage | 200W |
| Ink Color | Black, Yellow, Red, White |
| Weight | 33kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Color Print Speed | Up to 279 m/min |
| Payment Terms | Advance |
| Frequency | 50hz |
| Packaging Type | Carton, Box |
| Quality | Excellent 100% Tested |
| Payment Mode | Online UPI , NEFT |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Capacity(Print/Min) | 300 |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | PrintUnity Inks |
| Usage/Application | Cij Printer |
| Model Name/Number | PrintUnity Inks |
| Material | SS |
| Voltage | 220v |
| Ink Color | Black, Yellow, Red, White |
| Weight | 33kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Color Print Speed | Up to 279 m/min |
| Payment Terms | Advance |
| Frequency | 50hz |
| Packaging Type | Carton, Box |
| Quality | Excellent 100% Tested |
| Payment Mode | Online UPI , NEFT |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Printing Speed (M/Minute) | 300 |
| Model Name/Number | DX-600 |
| Weight | 33KG |
| Voltage | 220W |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | SS |
| Brand | Dovicod |
| Country of Origin | Made in India |
| Ink Color | Black, Yellow, Red,White |
| Condition | New |
| Dimensions | 623x520x230 |
| Gross Power | 220W |
| Color Print Speed | Up to 279 m/min |
| Payment Terms | Advance |
Additional Information:
Product Details:
| Capacity(Print/Min) | 300 |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | PrintUnity Inks |
| Usage/Application | Printing/CIJ Printer |
| Model Name/Number | C100 |
| Material | ss |
| Voltage | 220v |
| Ink Color | Black, Yellow, Red, White |
| Weight | 220W |
| Country of Origin | Made in India |
| Color Print Speed | Up to 279 m/min |
| Payment Terms | Advance |
| Frequency | 50hz |
| Packaging Type | Carton, Box |
| Quality | Excellent 100% Tested |
| Payment Mode | Online UPI , NEFT |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Automation Level | Online (Conveyor) |
| Printing Speed (M/Minute) | 300 |
| Print Height | 25.4 mm (1 inch) |
| Printable Content | Batch No. / Lot No., Date & Time, Serial Number, MRP / Price |
| Model Name/Number | DX-600 |
| Power | Input 100-240V AC |
| Weight | 22kg |
| Printable Surfaces | Metal & Foil, Plastic & Pouch |
| Connectivity | USB |
| Material | ss |
| Brand | DOVICOD |
| I Deal In | New Only |
| Brand. | PrintUnity inks |
| Automation Grade | Automatic |
| Ink Color | Black, Yellow, Red, White |
| Color Print Speed | 576m/min |
| Packaging Type | Carton, Box |
| Quality | Excellent 100% Tested |
| Print Head Duct | 3m/6m |
| Nozzle | 40/50/60/75u |
| Printing Lines | 5 Lines |
| Printing material | Carton, Plastic , Metal, Pipe, Cable, Glass ETC |
| Language Support | Support more than 40 national |
| Machine Specification | 400mm+2500mm+550mm |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Online/Conveyor Inkjet |
| Max. Print Height | 25.4 mm (1 Inch) |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | PrintUnity Inks |
| Model Name/Number | C100 |
| Material | SS |
| Usage/Application | CIJ printer |
| Voltage | 220v |
| Connectivity | USB |
| Ink Color | Black, Yellow, Red, White |
| Features | Touch Screen |
| Weight | 33KG |
| Country of Origin | Made in India |
| Condition | New |
| Dimensions | 623x520x230 |
| Gross Power | 220W |
| Color Print Speed | Up to 279 m/min |
| Payment Terms | Advance |
| Frequency | 50hz |
| Packaging Type | Carton, Box |
| Quality | Excellent 100% Tested |
| Payment Mode | Online UPI , NEFT |
| Transport | V xpress , V trans , Blue Dart , DTDC , Trackon |
| Warranty | 1 year |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Automation Level | Online (Conveyor) |
| Capacity | 150 m/min |
| Print Height | 25.4 mm (1 inch) |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | PrintUnity Inks |
| Printable Content | MRP / Price, Serial Number, Batch No. / Lot No. |
| Model Name/Number | C100 |
| Material | SS |
| Usage/Application | Cij printer |
| Voltage | 220V |
| Printable Surfaces | Metal & Foil, Plastic & Pouch |
| Ink Color | Black, Yellow, Red, White |
| Weight | 33kg |
| Connectivity | USB |
| Country of Origin | Made in India |
| Color Print Speed | Up to 279 m/min |
| Payment Terms | Advance |
| Frequency | 50hz |
| Packaging Type | Carton, Box |
| Quality | Excellent 100% Tested |
| Payment Mode | Online UPI , NEFT |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 unit |
| Printing Speed (M/Minute) | 300 |
| Model Name/Number | DX-600 |
| Power | Input 100-240V AC |
| Weight | 22kg |
| Material | ss |
| Brand | Dovicod |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand. | Printunity inks |
| Automation Grade | Automatic |
| Ink Color | Black, Yellow, Red, White |
| Color Print Speed | 576m/min |
| Packaging Type | Carton, Box |
| Quality | Excellent 100% Tested |
| Print Head Duct | 3m/6m |
| Nozzle | 40/50/60/75u |
| Printing Lines | 5 Lines |
| Printing material | Carton, Plastic , Metal, Pipe, Cable, Glass ETC |
| Language Support | Support more than 40 national |
| Machine Specification | 400mm+2500mm+550mm |
Additional Information: