Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Current rating | 3 A |
| Machine Type | Online/Conveyor Inkjet |
| Packaging Size | As per required |
| Voltage rating | 230 V |
| Max. Print Height | 12.7 mm (0.5 Inch) |
| Ink Type | Solvent Base |
| Print Technology | CIJ Printer |
| Model Name/Number | LINE FILTER KIT |
| Packaging Type | Cartoon, Box |
| Usage/Application | CIJ Printer |
| Solvent Base | Yes |
| Color | Black |
| Shelf Life | As per Usage |
| Part Name | 3 WAY CONNECTOR FILTER KIT |
| Quality | Excellent 100% Tested |
| Transport | V xpress , V trans , Blue Dart , DTDC , Trackon |
| Payment Mode | Online UPI , NEFT |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Print Technology | CIJ printer |
| Application | Used in CIJ Printer |
| Quality | Excellent 100% Tested |
| Transport | V xpress , V trans , Blue Dart , DTDC , Trackon |
| Payment Mode | Online UPI , NEFT |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Packaging Size | As Per Required |
| Part Type | Conversion Kit |
| Color | Black |
| Print Technology | CIJ Printer |
| Packaging Details | Cartoon, Box |
| Usage/Application | CIJ Printer |
| Part Name | INK DIPTUBE SHORT(4800/49/68/69) |
| Quality | Excellent 100% Tested |
| Transport | V xpress , V trans , Blue Dart , DTDC , Trackon |
| Payment Mode | Online UPI , NEFT |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Packaging Size | As per required |
| Ink Type | Pigment Based Ink |
| Print Technology | CIJ Printer |
| Packaging Type | Cartoon, Box |
| Usage/Application | CIJ Printer |
| Shelf Life | As per Usage |
| Color | White |
| Material | Plastic |
| Product name | Main Ink Filter For CIJ Printer |
| Quality | Excellent 100% Tested |
| Transport | V xpress , V trans , Blue Dart , DTDC , Trackon |
| Payment Mode | Online UPI , NEFT |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Packaging Size | as per required |
| Compatible Brand | Linx |
| Ink Type | Dye Based Ink |
| Print Technology | CIJ Printer |
| Usage/Application | CIJ Printer |
| Brand | PrintUnity Inks |
| Quality | Excellent 100% Tested |
| Transport | V xpress , V trans , Blue Dart , DTDC , Trackon |
| Payment Mode | Online UPI , NEFT |
| Product Name | 3 Way Valve |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Packaging Size | As required |
| Ink Type | Liquid |
| Compatible Brand | Linx |
| Packaging Type | Cartoon, Box |
| Part Name | Damper Filter |
| Quality | Excellent 100% Tested |
| Transport | V xpress , V trans , Blue Dart , DTDC , Trackon |
| Payment Mode | Online UPI , NEFT |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Packaging Size | as per required |
| Material | Polycarbonate |
| Usage/Application | Printing |
| Model Name/Number | Membrane keypad |
| Color | Black |
| Quantity Per Pack | 1 pcs |
| Packaging Type | Cartoon box |
| Shelf Life | As per usage |
| Quality | Excellent 100% Tested |
| Transport | V xpress , V trans , Blue Dart , DTDC , Trackon |
| Payment Mode | Online UPI , NEFT |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Packaging Size | 500 ml |
| Ink Type | SOLVENT BASESD |
| Print Technology | Batch Coding Printer |
| Packaging Type | Cartoon, Box |
| Usage/Application | CIJ Printer |
| Solvent Base | Yes |
| Color | White |
| Brand | PrintUnity inks |
| Shelf Life | As per Usage |
| Quality | Excellent 100% Tested |
| Transport | V xpress , V trans , Blue Dart , DTDC , Trackon |
| Payment Mode | Online UPI , NEFT |
Additional Information: